Gözyaşı Kitapları

Haşim AKTEN

"Sanat Dünyasında 45 Yıl"

45 yıldır yaptığı sosyal faaliyetlerle, Radyo programlarında ve Gözyaşı Gecelerindeki anlatım üslubu ile yüzbinleri etkileyen Haşim Akten’in etkili kaleminden çıkan kitaplarla gönüllere dokunmayı sürdürüyor.

1977 yılından beri sanat dünyasının içinde aktif olarak yer alan 1955 Konya doğumlu yazarımız Üniversite yıllarında Kutlu Payaslı’nın Türk Müziği kurslarına katılmış, Kısa süre de olsa Hattat Hüseyin Öksüz’ün hat meşklerine iştirak etmiştir. 12 Eylül öncesi Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazacıoğlu döneminde Genel Sekreterlik ve Sosyal Faaliyetler Başkanlığı yapmış ve TÖMFED Töre Musiki ve Folklor Eğitim ve Kültür Derneği Genel Başkanlığını yürütmüştür.

Türkiye’de ilk kez “Açıklamalı Türk Tasavvuf Müziği” konserlerini tertip etti. Bu faaliyetleri suç addedilmiş ve iki yıllık kabristanlanda geçen dervişâne bir kaçaklık döneminden sonra yakalanarak Mamak Askeri cezaevinde dört yıl yatmıştır. Yazarımız cezaevinin cenennem misali korkunç şartlarında gizli gizli el yazması dergiler çıkarmış, Gözyaşı Geceleri’nin ilk denemelerini orada yapmıştır.

Tahliye olduktan sonra Mevlânâ’dan aldığı ilhamla siyasi mülahazaların dışına çıkarak Hazreti Pîr’in şiddetle vurguladığı aşkın pınarını aramak için yine durmamış 3 Mayıs 1987 de Gözyaşı Dergisi’nin ilk sayısını çıkarmıştır. 2 Ocak 1988 de cezaevinde denemelerini yaptığı Gözyaşı Geceleri’nin ilk gösterisini Konya’da icra etmiştir.

Gözyaşı Geceleri Türkiye’nin dört bir bucağında gitmedik yer bırakmamış, Avrupa’nın altı ülkesinde şehir şehir gösterilerini sürdürmüştür. Bugüne kadar senaryolarını kendisinin yazdığı ellinin üzerindeki programlarla 3.500 e yakın içra ettiği Gözyaşı Geceleri’nde milyonlarca insanı salonlara taşımış yüzbinleri etkilemişti. Şimdilik pandemi, salgın virüs nedeniyle gösterilerine ara vermiştir.

24 Mart 1994 yılında Gözyaşı FM adıyla kurduğu radyo ile radyo yayıncılığında bir çığır açmış ve Konya’da bir nesil Gözyaşı ile büyümüş, halkın vazgeçilmez tutkusu olmuştu.

2011 yılında yapımcılığını, senaristliğini ve oyunculuğunu üstlendiği “Bendeyar” filmi Türkiye ve Avrupa’da  dört ayrı dilde alt yazı ile 200 sinemada vizyona girdi. İnsanları etkileyen “Gelin Ayşe” romanını filmleştirmek istedi ama gerekli finansmanı bulamayınca başaramadı. Ancak kendi imkanlarıyla tiyatral bir film çekti. “ZİNDAN”

Bugüne kadar kayda alınmış Gözyaşı Geceleri ve filmlerini “Gözyaşı Medya” adıyla kurduğu sitesinde yayınlıyor.

Gözyaşı Dergisi, Gözyaşı Geceleri ve Gözyaşı FM hizmetlerine bir yenisini ekledi.

Sahnelerdeki ve radyodaki anlatımı, üslubu ve mesajları ile insanları etkileyen yazarımız gönlündeki duygularını kaleme dökmeye başladı ve etkileyici kitaplar yazmaya başladı.